Kiedy decydujemy się na wyjazd na wycieczkę, jednym z niemal niezbędnych elementów są kijki trekkingowe. Jednak wybór odpowiednich kijków trekkingowych może wydawać się prosty, ale może nim nie być. Wszystko zależy od rodzaju sportu, który planujesz uprawiać i od terenu.
Kijki do nordic walking zostały zaprojektowane i wyprodukowane po raz pierwszy przez firmę Leki, już w 1974 roku. A jej legendarny model „Makalu” pomógł Reinholdowi Messnerowi w 1978 roku zdobyć szczyt Mount Everestu bez pomocy sztucznego tlenu. Obecnie możemy znaleźć dużą ilość modeli o różnej wadze i technologii. Dziś chcemy Wam opowiedzieć o zaletach i wadach stosowania ich w naszych podróżach.
Zalety
- Pomagają rozłożyć obciążenie między górną i dolną częścią ciała, uwalniając od 15 do 20% wysiłku w dolnej części ciała.
- Lepiej rozkładają ciężar ciała dzięki dodatkowym punktom podparcia i ułatwiają utrzymanie równowagi podczas chodzenia po trudnych nawierzchniach.
- Stanowią znaczne wsparcie dla stawów, takich jak kolana i kostki, pomagając uniknąć nadmiernego wysiłku i kontuzji.
- Jeśli natkniemy się na zwierzę, to są one bardzo przydatnym elementem, który może nam pomóc w obronie.
- Podczas trasy pozwalają nam odsunąć elementy, które utrudniają nam drogę i stanowią problem. Dzięki nim możemy również wykorzystać je do obliczania głębokości i unikania wcześniejszych zagrożeń np. w kałużach, miejscach z wodą, błotem czy śniegiem.
Wady
- Trzeba nauczyć się z nich korzystać, inaczej mogą być raczej ciężarem lub utrapieniem niż pomocą.
- Trzeba wiedzieć, kiedy ich używać, a kiedy nie, ponieważ oszczędność energii w nogach przenosi się na ręce.
- Uniemożliwiają one posiadanie wolnych rąk do korzystania z GPS, kamery itp. i mogą ograniczać mobilność w niektórych aspektach.
- Mogą stanowić problem dla układu równowagi ze względu na długotrwałe używanie bez odpowiedniej techniki.
Jak prawidłowo używać kijków trekkingowych?
Przede wszystkim musimy zdobyć z nimi doświadczenie i nauczyć się rozpoznawać, czy pomogą nam w danym momencie naszej podróży. Nie używaj ich dla samego używania, ponieważ mogą być bardziej problemem niż rozwiązaniem.
Staraj się balansować swoim ciałem tak, jakbyś ich nie nosił. Kijki powinny być pomocą, niezależnie od terenu (płaski, pod górę czy z górki).
Unikaj, aby kij był głównym punktem podparcia dla Twojego ciała. Łatwo możemy stracić równowagę i to może być problem. W każdym przypadku powinny być one jedynie naszym głównym punktem oparcia w przypadku utraty równowagi i uniknięcia upadku. Po zdobyciu Twoich kijków trekkingowych, polecamy Wzgórze Gosań w Wolińskim Parku Narodowym na pierwszą wyprawę.