Perły Beskidu Niskiego: co warto zobaczyć w Iwoniczu?

Dla jednych jest dobrą bazą wypadową w Beskid Niski, dla innych miejscem, w którym można wypocząć i poprawić swą formę. Iwonicz Zdrój to niezwykły kurort, którzy przyciąga i malowniczą okolicą, i wspaniałą zabudową. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Dla kogo wczasy na terenie Iwonicza mogą się okazać świetnym rozwiązaniem?

Iwonicz Zdrój to świetnie rozwinięta baza noclegowa, z której chętnie korzystają zarówno kuracjusze, jak i ci turyści, którym marzą się wycieczki po okolicznych pasmach górskich. Iwonicz przyciąga bliskością Krosna oraz zabudową, obok której nie można przejść obojętnie.

Iwonicz Zdrój jest jednak przede wszystkim uzdrowiskiem, na terenie którego z niezwykłej mocy tutejszych źródeł korzystano już w XVI wieku. To właśnie w tym czasie Wojciech Oczko, nadworny lekarz króla Stefana Batorego, zaczął zachwalać tutejsze źródła. W XVII wieku Iwonicz był już znanym i cenionym kurortem, jednak w okresie rozbiorów, jako prowincjonalne galicyjskie miasteczko, sporo stracił na znaczeniu. W XIX wieku uzdrowisko zaczęło się odradzać na nowo, a na liście goszczących tu kuracjuszy pojawili się m. in. Artur Grottger, Józef Piłsudski oraz Wincenty Pol. Bywali tu również Adam Didur oraz Jan Kiepura, dzięki czemu Iwonicz stał się jeszcze bardziej atrakcyjnym uzdrowiskiem.

Do dziś miejscowość ta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a z leczniczych źródeł chętnie korzystają osoby borykające się z chorobami o podłoży reumatycznym oraz ci, którym dokuczają problemy związane z układem oddechowym. W Iwoniczu są też z powodzeniem leczone przewlekłe choroby gastrologiczne oraz laryngologiczne. A co z turystyką? I ona ma ogromne znaczenie dla tego uzdrowiska. Cennych zabytków, którym warto poświecić uwagę w trakcie wycieczki, jest tu sporo. Pałac z XIX wieku, charakterystyczny gmach bazaru oraz wiele willi i pensjonatów, przypominających o długiej historii tego uzdrowiska – oto atrakcje, dzięki którym w Iwoniczu Zdroju wciąż panuje wyjątkowa atmosfera.