Malownicza okolica, bliskość Jeziora Solińskiego i dobre zagospodarowanie – oto czynniki, dzięki którym Terka stała się popularnym letniskiem. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł pędzić wspaniałe wczasy w Bieszczadach. Nie brak tu ciekawych miejsc, dzięki którym można poznać dzieje tej krainy, nie brak też malowniczych zakątków, dzięki czemu pobyt w Terce dla każdego z nas może się stać wspaniałym doświadczeniem. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości?
Terka to przede wszystkim malownicze letnisko oraz miejscowość o typowo rolniczym charakterze. Bliskość jeziora Solińskiego jest jej wielkim walorem, a że powstaje tu coraz więcej pensjonatów, chętnych na wypoczynek w tej wsi nie brakuje. Terka przyciąga też swą historią. Wiadomo, że jest to jedna z najstarszych wsi założonych przez Balów, której lokacja nastąpiła w połowie XV wieku. Z tego okresu pochodzi też wzmianka o pobliskim wzgórzu Monaster, na którym do XVIII wieku funkcjonował prawosławny klasztor. W późniejszym czasie w Terce powstawały cerkiew, żadna jednak nie przetrwała do naszych czasów. O wycieczce na Słowację piszemy tutaj.
Po ostatniej, wzniesionej w początkach XX wieku, pozostała jedynie podmurówka oraz dzwonnica parawanowa. W latach 30-tych XX wieku powstał tu kościół Matki Boskiej Szkaplerznej. Jest to jedna z nielicznych budowli sakralnych w tej części Bieszczadów, którym udało się przetrwać II wojnę światową. Trudnym okresem dla wsi były pierwsze lata po wojnie. 1946 rok to walki polsko-ukraińskie, związane z wieloma ofiarami po jednej i drugiej stronie. O ofiarach tych walk przypomina m.in. zbiorowa mogiła w Terce, znajdująca się w pobliżu miejsca o cerkwi. Współczesna Terka to przede wszystkim pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. To również ciekawe trasy piesze i rowerowe, dzięki którym można urządzać ciekawe wycieczki w Bieszczady oraz cieszyć się pięknymi widokami na okolice Jeziora Solińskiego.